Finansowe stereotypy

Najbardziej smutny, drażniący, bezsensowny temat omawiany już setki razy a jednak nadal istnieją kobiety, które uważają to za bzdurę, czyli finansowe stereotypy.

Kobieta nie nadaje się do pieniędzy i biznesu tylko do prowadzenia domu i wychowywania dzieci. 

No tak. Większość z nas kiedy zostaje matką skupia większość swojej uwagi na rodzinie. Chce być dobrą żoną, idealną mamą, dbać o dom i być ideałem pod każdym względem. Chce być taką kobietą, którą mąż będzie mógł pochwalić się przed innymi. Niestety. Takie właśnie są realia szarej rzeczywistości. Wiem to, bo mimo moich doświadczeń, mam koleżanki, które nie uczą się na cudzych błędach. Swoją drogą ja też zrobiłam ten błąd. Owszem pracowałam na etacie ale za najniższa krajową. Kilka dni po pogrzebie mojego Pana K, okazało się, że… No cóż… Skończyła się kasa. A to dopiero połowa miesiąca. Kolejny przypływ gotówki dopiero w następnym miesiącu. A tu jeszcze trzeba coś jeść, dziecku rozpadły się kapcie w przedszkolu. Kasa, kasa, kasa… Brak kasy. I nagle pojawił się problem. Skąd wziąć pieniądze, kiedy już się skończyły.

Zacznij od zmiany swoich chorych przekonań i stereotypów szalejących w Twojej głowie, które wpoili Ci rodzice, dziadkowie, otoczenie. Zacznij od zmiany perspektywy na materialny świat. Uwielbiam idealnie pasujący tekst piosenki Madonny „‚Cause we are living in a material world, And I am a material girl” czyli „Wszyscy żyjemy w materialistycznym świecie, a ja jestem materialistyczną dziewczyną.” I niestety czas się z tym pogodzić. Bez pieniędzy nie da się żyć w XXI wieku. Cały świat opiera się na forsie. 

Mity wmawiane kobietom o pieniądzach.

Pieniądze szczęścia nie dają… „Ale bez pieniędzy to h**”. Ten film chyba obejrzał każdy, i każdy zna koniec tego zdania. Niech kto ktokolwiek pokaże mi człowieka, który nie ma pieniędzy, nie ma pracy, nie zarabia, i jest szczęśliwy. Ja takiego nie znam. Polska słynie z bycia najbardziej marudnym narodem, a pierwszym aspektem życiowym na który narzekają ludzie są oczywiście pieniądze a raczej ich brak. Niskie wypłaty, wysokie ceny w sklepach. Czas pożegnać się z tym mitem i zrozumieć że bez tych pieniędzy jednak nie wiele możemy.

Trzeba mieć w życiu szczęście żeby być bogatym… Nie! Szczęście nie ma tu nic do rzeczy, Nasze zaangażowanie, praca, pasja. To nam przynosi zysk. Nie szczęście. No chyba, że trafisz szóstkę w totka, ale zdarzyło Ci się to już kiedyś ?

Nie wszystko można kupić, ważne są głębsze wartości. Owszem trochę w tym prawdy. Ale jeśli nie masz kasy, myślisz że nakarmisz dziecko miłością ? Jeśli wiesz, ze Twoje dziecko chodzi głodne czy smutne bo nie może mieć tego co inni to masz ochotę na okazywanie mu radości i miłości ? Martwisz się jak to rozwiązać, jesteś sfrustrowana i zamiast miłości dajesz dziecku raczej nerwy i stres. Jest mu to potrzebne ? Jak długo tak przeżyje ? Ty i ono ?

Kobiety nie znają się tak dobrze na finansach jak ich mężczyźni. Mit, który często okazuje się prawdą, ale tylko dlatego, że po prostu tak kobietom jest wygodniej. Zrzucić ciężar zarządzania domowym budżetem na mężczyznę. A co stoi Ci na przeszkodzie, żeby się tego nauczyć. To żadna wyższa matematyka. Wystarczy odrobina chęci.

Pieniądze to temat tabu. A niby dlaczego ? Czy to coś wstydliwego, że pieniądze są lub ich nie ma ? A może właśnie ktoś ma rozwiązanie na Twój problem, ale nie wie, że Ty ten problem masz. Warto rozmawiać o wszystkim.

Kobiecie nie wypada zarabiać tyle co mężczyzna lub więcej. A to kobieta gorsza jest czy jak ? A równo uprawnienie gdzie ? Poproszę chociaż jeden powód w czym jest gorsza kobieta od mężczyzny.

 

I znowu człowiek wydaje pieniądze, których nie ma,
na rzeczy, których nie potrzebuje,
by imponować ludziom, których nie lubi.
Danny Kaye

 

Idealne podsumowanie tematu pieniędzy, który w świecie kobiet. A teraz Twoja kolej by zastanowić się czy nie czas przejąć inicjatywę nad domowym budżetem. Wiesz jakie macie kredyty, zadłużenia, ile zarabia Twój partner, na co najczęściej wydajecie pieniądze, jakie macie zaplecze finansowe, ile czasu jesteś w stanie przeżyć w razie nie przewidzianych sytuacji. Czy w ogóle jesteś wydolna finansowo, gdybyś została sama lub samotną matką ? Ja zostałam mając 26 lat. Nie ma na to reguły. Życie bywa okrutne, przewrotne, zaskakujące, nieprzewidywalne.