Rzeczy niepotrzebne zamień na pieniądze

Rzeczy niepotrzebne zamień na pieniądze. Zyskaj nie tylko gotówkę, ale również wolność i przestrzeń, ład i porządek. Im mniej rzeczy tym mniej sprzątania, mniej bałaganu, mniej problemów. W moim domu panuje wieczny chaos. Jestem typem gadżeciary i chomika. Lubię otaczać się dużą ilością przedmiotów i ozdób. Jednak na wszystko jest miejsce i pora. Na szczęście możesz swoim „klamotkom”, nadać nowe życie i jeszcze na tym zyskać.

Rzeczy niepotrzebne – Sprzedaj, oddaj, zamień.

Sposobów jest kilka i każdy jest na swój sposób opłacalny. Pomyśl, że wyrzucając to na śmietnik:

 1. Zaśmiecasz planetę, która i tak cierpi. Moda na życie zero waste, może chwilowo zbyt mocno propagowana i dla wielu już przereklamowana, jednak uważam, że przydatna.
 2. W rzeczywistości wyrzucasz pieniądze. Jeżeli wyrzucasz już coś, co nie nadaje się zupełnie do niczego – rozumiem – rzeczy jednak się niszczą. Leczy, kiedy wyrzucasz coś, co jeszcze jest zdatne do użytku, ale Tobie się znudziło, przestało podobać, doszłaś do wniosku, że kupiłaś pod wpływem impulsu i już tego nie potrzebujesz, wyrzucasz rzeczy nadal wartościowe. Czyli w zasadzie na śmietniku lądują Twoje pieniądze.
 3. To, co Tobie się już nie przydaje, może być dla kogoś perełką, której szukał od dawna. Szansą na zdobycie czegoś wartościowego tanim kosztem, ponieważ zarobki, nie koniecznie pozwalają tej osobie na godziwe życie.

Rzeczy niepotrzebne – Kategoryzacja

Warto w jakiś sposób skategoryzować to, co sprzedajesz, bo w dobie XXI wieku, w dobie Internetu, możesz sprzedać wszystko, ale nie wszędzie. Musisz wiedzieć, co sprzedajesz, co by wiedzieć, gdzie to wystawić, aby ktoś się tym zainteresował.

Oto kilka kategorii, w których ja najczęściej się udzielam zarówno, jako sprzedawca jak i kupujący

 1. Ubrania dla dorosłych (damskie)
 2. Ubrania dla dzieci (w zależności od rozmiaru)
 3. Książki
 4. Zegarki
 5. Torebki
 6. Biżuteria
 7. Domowe bibeloty
 8. Wyposażenie kuchni
 9. Domowe ułatwiacze porządku

Gdzie i co można sprzedać, by sprzedać to skutecznie:

 1. Facebook – Król i przywódca prawie wszystkich dziedzin życia.
  Jego nowa funkcja „Marketplace” jest dla mnie i zakupocholiczek zgubna, ·ale w zasadzie można tam wystawić i znaleźć wszystko
 2. Allegro – Największa platforma sprzedażowa
  Tam również wszystko znajdziesz i wystawisz.
  Wystarczy odpowiednio skategoryzować swoje produkty wg. ich panującego systemu.
 3. OLX, Gumtree.pl, – Podobieństwo allegro, lecz z mniejsza liczbą firm, które sprzedają produkty zupełnie nowe.
 4. Szafa.pl – Tam możesz sprzedać, kupić, lub wymienić ubrania Twoje lub Twoich dzieci.
 5. Takich portali jest setki, jak nie tysiące. Wystarczy dobrze poszperać po Internecie.

Gdzie lokalnie szukać możliwości upłynnienia tego, co masz (nie zawsze odpłatnie):

 1. Książki oddaj do biblioteki.
 2. Dziecięce książeczki, gry, zabawki do pobliskich przedszkoli.
 3. Ubrania do Secondhandu
 4. Sieciówka typu H&M skupuje ubrania dając w zamian kupon rabatowy na zakupy.
 5. Pościele, koce przydadzą się w domach dziecka lub samotnej matki.

Kiedy podjąć decyzje o pozbyciu się rzeczy i jak sobie ją ułatwić ?

To zależy od kategorii sprzedanych rzeczy. Na własnym doświadczeniu wiem, że posiadanie dużej ilości książek w domu, mimo, że na regale wyglądają cudownie, nie są ułatwieniem życia, jeżeli często się przeprowadzasz. Większość książek, możesz znaleźć w formie e-book’ów, które przechowywane na czytniku, mogą być zawsze z Tobą.

Kiedy po pół roku lub roku, dokopujesz się niechcący na dnie Twojej szafy, do setki koszulek, których nie nosiłaś od zeszłego sezonu, to znak, że nie są Ci już one potrzebne. Wypierz, odśwież, sprzedaj, oddaj. Nie zmuszaj ich do leżenia przez kolejne lata, schowane i zapomniane.

W Twojej szkatułce lub toaletce piętrzy się góra kolczyków, naszyjników, bransoletek, pierścionków itp. gadżetów, a Ty nosisz tylko piękny złoty komplet, który dostałaś w prezencie od ukochanego, to znak, że Twoja miłość jest silniejsza do męża a nie do reszty Twoich błyskotek. Daj się poczuć równie pięknie innej kobiecie. Niech i Ona odnajdzie miłość w życiu.

Dziecko wyrosło już z kolejnego rozmiaru, a Ty się rozpuszczasz nad malutkimi stópkami w za małym pajacu z zeszłego roku ? Dziecko rośnie, potrzebuje nowych ubrań, w za małe, już nie wejdzie. Sprzedaj stare, kup nowe, większe. Dziecko będzie szczęśliwsze, a Twój portfel nie ucierpi, aż tak mocno.

Założę się, że rzeczy niepotrzebne piętrzą się w Twoim domu, poza Twoją kontrolą. Jeżeli tak nie jest, to Ci zazdroszczę. Bo ja nadal bywam zbyt sentymentalna, szczególnie, jeśli chodzi o książki, i kilku wciąż się nie pozbyłam. Czasami można sobie pozwolić na takie drobnostki. W końcu od czasu do czasu można sprawić sobie przyjemność. A Wy robicie, co jakiś czas generalne porządki i pozbywacie się nadmiaru rzeczy ? Podzielcie się w komentarzu, stronkami, na których sprzedajecie lub kupujecie.